Múlt héten hirdettem meg a Khan Academy honosítási projektet itt a Netidők blogján és a Facebookon. Nagyon kellemes meglepetés ért az elmúlt egy hét alatt. Ez egy kicsit szubjektív élménybeszámoló lesz a dolgok alakulásáról

Talán azért is mert szeptember az iskolakezdés hónapja, ilyenkor mindenki többet foglalkozik az oktatással, mint máskor. Szülőként ilyenkor először elborzadok olyan dolgokon, hogy a XXI. században egy az iskolára kifüggesztett papírból kelljen megtudnom, mikor lesz a tankönyvárusítás és mikor az első tanítási nap. Honlap, levelezőlista vagy bármi más, egészen elképesztően űrtechnológiának hat. Amikor pedig megemelem a tankönyves nejlonszatyrot, akkor elgondolkodok, hogy nem kéne inkább könyvolvasót használni? Aztán amikor otthon belenézek a tankönyvekbe, akkor jön a második sokk. Biztos, hogy ezt és ilyen formában kell majd megtanulni? Hirtelen felindulásból Khan Akadémia videókat kezdtem nézni és láttam, hogy lehet már több nyelven is feliratozni az elkészült tananyagot. Végre! Salman Khan videóit már évek óta néztem a Youtube-on, de ott nagyon macerás lett volna a feliratok elkészítése.

Nekiláttam a magyar feliratozásnak és ezzel párhozamosan elindítottam a Facebookon egy oldalt ahol a fordítók és a tanulni vágyók is hasznos információkat találnak. A fordítók arról, hogy hogyan kell fordítani, a tanulók pedig a már elkészült magyar feliratos anyagok közül válogathatnak. A projekt egy hete alatt lett 100 követő, több, mint 2200 néztek meg és osztottak meg leckéket az emberek, valamint mások is bekapcsolódtak a magyar feliratok készítésébe. Mostanra a matematika mellett, megtalálható kozmológiai és biológiai tárgyú tananyag is. Az [origo] címlapos cikkben írt a kezdeményezésről és más tehetséggondozó és a tanítással foglalkozó szakemberek és önkéntesek vették fel velem a kapcsolatot. A statisztikák és az érdeklődés azt mutatja, hogy nagyon nagy igény van erre a munkára amit elkezdtünk. Ez egyben lakmuszpapírja annak is, hogy a technológiának köszönhetően, ha van lehetőség a hagyományos oktatási formák mellett egyéb módon is terjeszteni a tudást, akkor sokan fognak élni ezzel lehetőséggel.

A szellemet sikerült kiszabadítani a palackból. A Kahn Academy fejlődésével remélhetőleg egyre több funkció lesz majd elérhető magyar nyelven és egyszer ez a fajta oktatás ugyanolyan természetes lesz, mint amilyennek most a hagyományos tankönyv, munkafüzet, füzet alapú oktatást látjuk. Ez igazi evolúció.