Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Tepsifon - phablet kicsit kevésbé elegánsan

Tepsifon

 

Folyton megújul az informatikai szaknyelv, hiszen néha a legváratlanabbul módosulnak korábban már elterjedt szóalakok. Nyilván azok a kifejezések alakulnak újjá, amelyek divatosak, tudniillik népszerű eszközt neveznek meg. Óriási divata van manapság a nagy méretű okostelefonoknak; az élethű, színgazdag, éles képet nyújtó, nagy kijelzők sok embert vonzanak. Phabletnek nevezik azokat az okostelefonokat, amelyeknek a kijelzője 5-7 hüvelykes, tehát nagyobbak a szokásos telefonoknál, ám némiképpen kisebbek a táblagépeknél. A kifejezés a phone és a tablet összevonásából áll, mint ahogy ezt korábban már megírtam az Infoszótárban (http://netidok.postr.hu/phablet-az-uj-keszulekosztaly/).

 

Mégis azért veszem elő újra a témát, mert a napokban találkoztam az egyik informatikai portálon a tepsifon szóalakkal, amely voltaképpen a phabletet jelöli. A kifejezés szemléletes, kissé komikus, humoros stílusárnyalatú, hiszen még mindig furcsának tűnik sokak számára, ha valaki egy 5-7 hüvelyk átmérőjű eszközzel telefonál, hisz ez sokkal nagyobb méret a szokásosnál. Az, hogy ezt némi túlzással éppen tepsinek nevezi az újságíró, nevetséges, lenéző minősítést kölcsönöz a kifejezésnek. Tipikus szleng, mivel túloz, szemléletes és szokatlan, ugyanakkor szabályszerű, ám kreatív.

 

Bódi Zoltán

| Még több lehetőség

0 Tovább

Phablet, az új készülékosztály

Egyre nagyobb piaca van 2012 végén, illetve 2013 elején azoknak a mobil készülékeknek, amelyekkel telefonálni is lehet, ám az érintőképernyőjük a szokásosnál jóval nagyobb. Méretüknél és tudásuknál fogva tehát alkalmasak ezek a mobil eszközök a táblagépek és az okostelefonok egyesítésére.

 

Ezeket a készülékeket phabletnek hívják, és az 5-7 hüvelykes kijelzőjű készülékeket értik rajta az elemzők, a szakma képviselői. Technológiailag ugyan még nem egyértelmű ez a kategória, ám az biztosnak látszik, hogy létrejött egy konvergens, több funkciót egyesítő mobil készülékosztály, amely a táblagépeknél kisebb, ám mobiltelefonálásra alkalmas, viszont a mobiltelefonnál nagyobb. A hagyományosabb készülékeket használó személyek számára a mérete miatt furcsa lehet egy phablet, mert kicsit kezd közelíteni a fél téglához. Ugyanakkor meg az okostelefon-használók könnyen beláthatják, hogy néha fontos lehet, hogy a kijelző nagy méretű legyen.

 

Ennek a kategóriának a neve tehát a phablet, könnyen kitalálható, hogy ez a szó a phone és a tablet ('táblagép') szavak összevonásából jött létre. Mivel ez egy sajátos, egyedi alakú szóösszevonás, ezért kategórianévként minden bizonnyal megőrzi az alakját, nem fog magyarosodni, nem is nagyon lenne ennek értelme. Az bizonytalan, hogy el fog-e terjedni a nagyközönség körében ez a kifejezés. Én azt valószínűsítem, hogy csak a szakma fogja használni, az egyszerű felhasználók csak a készülék típusát nevezik meg.

 

A phablet első említése: 2012 végén történt, bár az első, ebbe a kategóriába tartozó készülék 2010-ben jelent meg, ez volt a Dell Streak nevű modellje, ám ez piacilag sikertelen volt, ezért abba is hagyták a gyártást. Az első sikeres phablet a Samsung Galaxy Note volt, ami 2011. őszén jelent meg. Ám magát a phablet kifejezést csak kb. egy évvel később kezdték el emlegetni.

 

Források:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phablet

http://index.hu/tech/2013/02/05/robbanas_elott_a_phabletek_piaca/

Bódi Zoltán

| Még több lehetőség

0 Tovább

Netidők Blogtársaság

blogavatar

Digitális talkshow írásban is. Itt a Netidők! Ez a Netidők c. rádióműsor (Petőfi Rádió) blogja. Mindaz, ami elhangzik az adásban, meg ami nem.

Utolsó kommentek